jak optymalizować treść wpisów?

PODSTAWY POZYCJONOWANIA SEO – CZ. 2

Chcesz przyciągnąć czytelników lub potencjalnych klientów przez Google? Naucz się optymalizować treść swoich wpisów tak, aby zostały dostrzeżone przez roboty wyszukiwarki i dzięki temu zyskały lepszą pozycję.

Dziś mam dla ciebie kolejną część porad, jak to zrobić. Zanim jednak przystąpisz do lektury tego wpisu, zapoznaj się z poprzednim:

Podstawy pozycjonowania SEO – cz. 1

Przeczytane? W takim razie jedziemy z kolejną garścią porad!

JAK OPTYMALIZOWAĆ TREŚĆ WPISÓW, ABY ZYSKAŁY LEPSZĄ POZYCJĘ W GOOGLE?

1. Nie dodawaj zbyt krótkich wpisów! Roboty wyszukiwarek za wartościowe teksty uznają te dłuższe. Nic zresztą dziwnego – w kilku zdaniach nie zgłębisz tematu, a zaledwie go liźniesz, co dla czytelnika też nie będzie zbyt wartościowe. Dlatego staraj się napisać trochę więcej, ale też nie rozpisuj się na kilka stron – optymalna zalecana długość tekstu to 1500-2000 znaków.

2. Używaj synonimów i słów kluczowych w różnej odmianie. To również dowodzi, że twój tekst faktycznie jest pisany na dany temat i skierowany do ludzi, a nie jedynie dla robotów Google.

3. Nie cytuj, parafrazuj! Niestety, cytaty nie lubią się z wyszukiwarkami, są przez nie rejestrowane po prostu jako powielanie treści. Przez cytaty twój wpis z pewnością będzie miał gorszą pozycję w wyszukiwarce. Jeśli już koniecznie musisz użyć czyichś słów, po prostu jest sparafrazuj.

4. Czytelnie opisuj linki! Nie zakotwiczaj linka pod słowem „tutaj” albo „klik” itp. Po prostu napisz, do czego prowadzi. Wróć teraz na górę mojego wpisu i zauważ, że link do poprzedniego wpisu mogłam ukryć pod słowem „poprzednim” albo frazą „zapoznaj się z poprzednim”, a jednak tego nie zrobiłam, nie bez powodu.

5. Promuj swoje wpisy! Jeśli link do twojego wpisu nigdzie się nie znajdzie, Google nawet nie będzie wiedziało o jego istnieniu. Staraj się więc go promować – wrzuć link choćby na facebooka czy na fora (możesz go dodać np. w stopce albo po prostu do wątku, gdzie blogerzy chwalą się swoimi nowymi wpisami). Spróbuj się wymienić linkami z innymi blogerami.

Pst! Przeczytaj też:

 • http://olaoops.blogspot.com Ola oops!!

  Dziekuje. Bardzo przydatny post. Teraz musze tylko to wszystko ogarnac.😊

 • http://www.zielonyblog.com.pl/ Paweł Zielonka

  Google cały czas zmienia algorytmy wyszukiwania. Z tego co mi wiadomo, obecnie najwyżej pozycjonowane są teksty o długości od 300 do 1500 znaków. Porady bardzo pomocne, na pewno będę z nich korzystał :) Dodałbym tylko do nich dodawanie do artykułu grafiki lub zdjęcia z etykietą zawierającą słowa kluczowe

  • http://mortycja.com mortycja

   O zdjęciach z odpowiednim tytułem już pisałam w poprzedniej części. Natomiast co do długości tekstu -wątpię, by tak krótkie teksty się najlepiej pozycjonowały, nawet biorąc to na tzw. chłopski rozum. Jak to mówią – pisz dla ludzi, optymalizuj dla robotów, a teksty o długości np. 300 czy 500 znaków to zaledwie kilka zdań… W kilku zdaniach trudno zawrzeć coś super interesującego godnego wysokiej pozycji w Google.

   • http://www.zielonyblog.com.pl/ Paweł Zielonka

    Przepraszam, miałem na myśli, że rekomendowane jest minimum 300 wyrazów a nie znaków :)

    • http://mortycja.com mortycja

     Aaa, no chyba, że tak :)