jak pisać kiedy nie ma weny?

KIEDY WENY BRAK…

W życiu każdego blogera i copywritera są takie momenty, gdy chciałoby się czy wręcz trzeba coś napisać, a weny brak. Czasem po prostu ciężko zebrać myśli, a czasem po prostu temat jest zbyt trudny i nie wiadomo, jak go ugryźć. Co więc zrobić, kiedy trzeba pisać, ale w głowie pustka? Jak zakląć wenę, żeby wróciła? Jak wejść w rytm pisania? Jest na to kilka sposobów.

SKOJARZENIA

Zrób mapę myśli – na środku kartki zapisz temat, a potem dookoła skojarzenia z nim. Do każdego skojarzenia zapisz kolejne, które nawiązuje do tematu. To pomoże ci uporządkować myśli i może stać się planem tekstu.

MYŚLI BEZ CENZURY

Po prostu zacznij pisać. Na brudno. I najlepiej ręcznie (o tym, dlaczego notatki robione ręcznie wygrywają z tymi robiony na komputerze czy tablecie innym razem, teraz musisz mi uwierzyć na słowo). Notuj wszystko, co w związku z tematem przychodzi ci do głowy. WSZYSTKO. Luźne myśli, skojarzenia, wnioski, dłuższe zdania czy całe akapity, pomysły na wstęp. No po prostu wszystko. Nie cenzuruj swoich myśli. Nie myśl, że czegoś nie warto zapisywać, bo zbyt banalne lub kontrowersyjne. W toku konstruowania tekstu z tych luźnych myśli, przecież i tak odrzucisz to, co finalnie nie będzie pasowało… Kiedy już zaczniesz pisać, twoja głowa zacznie pracować i podsuwać ci kolejne skojarzenia z tematem. Gdy już będziesz mieć taki szkic na brudno, łatwiej będzie ci zacząć coś z niego klecić.

NIE BĄDŹ SOBĄ

Wczuj się w osobę, do której adresujesz tekst. Jeśli jesteś copywriterem i piszesz właśnie tekst reklamowy na zlecenie, zastanów się, co najbardziej by cię przekonało jako klienta do zakupu danego produktu czy skorzystania z danej usługi. Jeżeli jesteś blogerem, wczuwając się w odbiorcę tekstu, pomyśl, do czego może się, brzydko mówiąc, przyczepić i napisz również o tym – zanim pojawią się kontrargumenty, ty już na nie odpowiedz.

INSPIRUJ SIĘ

Poszukaj tekstów o podobnej tematyce, poczytaj, zastanów się, czego w nich brakuje, z czym się nie zgadzasz, co mogłoby być lepiej napisane i… na tej podstawie stwórz swój, lepszy i pełniejszy tekst. Inspiracje, oczywiście, nie dotyczą tylko treści tekstu, ale też na przykład jego budowy. Jeżeli nie wiesz, jak zacząć, poczytaj innych i zwróć uwagę na leady, które od razu zachęcają cię do przeczytania całego tekstu. Uważaj tylko, by nie plagiatować czyichś tekstów. Inspiracja to nie kopia!

DAJ SOBIE CZAS

Jeśli deadline na dyszy ci w kark, po prostu przestań się spinać i stresować i na chwilę sobie odpuść. Zajmij się czymś innym – zrób pranie, posprzątaj, idź na spacer albo poczytaj książkę. Daj swojej głowie wolne od intensywnego myślenia i… niech twoja podświadomość robi swoje. Często bywa tak, że jak przestaniesz o czymś myśleć skupiając się na czymś innym, nagle ni z tego ni z owego pomysł sam wpadnie do głowy!

  • http://nieobiektywny.pl/ Nieobiektywny

    Wyjdź na zewnątrz, zmień choć na chwilę otoczenie. Dotleń się to czasami potrafi zdziałać cuda. 😉

  • http://zaniczka.blogspot.com/ Rene O.

    Oj jak na razie za dużo pomysłów za mało czasu 😀